جمعیت اسلامی افغانستان، Jamiat-e-Islami Afghanistan
جمعیت اسلامی

اعلامیهٔ جمعیت اسلامی افغانستان در پیوند به تحولات اخیر در ولایت بدخشان

وَلَا تَقُولُوا لِمَن یُقْتَلُ فِی سَبِیلِ اللَّهِ أَمْوَاتٌ ۚ بَلْ أَحْیَاءٌ وَلَٰکِن لَّا تَشْعُرُونَ (سوره بقره، آیه ١۵۴).
جمعیت اسلامی افغانستان کشتار بی‌رحمانه و خونینِ تعدادی از مجاهدان و فرماندهانی‌را که به منظور رهایی مردم از ظلم و جنایت‌های گروه ط‌البان اخیراً در ولایت بدخشان به مبارزه‌ی مسلحانه روی آورده بودند، قویاً محکوم می‌کند.
نگاه غاصبانه به قدرت، نفی تمام شیوه‌های مسالمت‌آمیز، خشونت‌گستری و سرکوب روزافزونِ حقوق اساسی و تحقیر شهروندان توسط گروه ط‌البان سبب شده است تا مردم برای دفاع از عزت و شرف‌شان در برابرِ قساوت و استبدادِ این گروه به مبارزه‌ی مسلحانه متوسل شوند.
کشتار اسیران و سر بریدنِ مخالفان در تعارض با اصول اخلاقی جنگ در اسلام و معیارهای حقوق بشری می‌باشد، ولی گروه ط‌البان به هدف جلوگیری از تحرکات عدالت‌طلبانه‌ی عمومی، با ارتکاب چنین جنایت‌های نابخشودنی و توهین‌آمیز به اشاعه‌ی ترس و هراس در میان مردم اقدام می‌نماید.
ممکن است مردم افغانستان برای مدتی هزینه‌ی تحمیلِ توطیه‌آمیز گروه طالبان بر سرنوشت سیاسی کشور و ظلمِ گروه مذکور را بپردازد، اما یقینا این معادله‌ی خون و جنایت پایان خواهد یافت و مردم افغانستان قادر خواهند شد با تشکیل اقتدار ملی جنایت‌کاران سیاه‌اندیش را به پنجه‌ی قانون و عدالت بسپارند.
کسانی‌که ام‌روز در بدخشان پیش‌تر از همه برای قتل مردم آستین بر زده‌اند باید بدانند که به گواهی تاریخ، بدخشانیان در هر مبارزه و تحولِ عدالت‌طلبانه‌ی مردمی نقشِ رهبری‌کننده را داشته‌اند و به هیچ گروهِ شرارت‌پیشهٔ اجازه نداده‌اند جرئت کند تا برای تطبیق اهداف مغرضانه خویش از آن‌ها استفاده‌ی ابزاری نماید. بی‌تردید قتل چنین مردمی در راستای اغراضِ دیگران، سرافکندگی سهم‌گینی را برای قاتلان به دنبال خواهد داشت.
از جانب دیگر، جنگ و کشتار خونین جوانان مسئولیت‌های اخلاقی را متوجه همه‌ی طرف‌ها می‌کند و جدا باید دقت کنیم که در قبال ریخته‌شدن خون ظرفیت‌های آینده‌ی وطن مسئولیت‌پذیر باشیم و اجازه ندهیم یک گروه منحرف ظرفیت‌های جوان را پرپر کند و مردم را نسبت به آینده‌ی کشور شان نا امید سازد.
جمعیت اسلامی افغانستان ضمن همدردی با خانواده‌های مصیبت‌دیده‌ی کشتارهای خونین بدخشان، از الله متعال برای شهدا بهشت برین و برای زخمی‌ها شفای عاجل استدعا می‌نماید.

نظرات بسته شده است.