جمعیت اسلامی افغانستان، Jamiat-e-Islami Afghanistan
جمعیت اسلامی

اعلامیه جمعیت اسلامی افغانستان در پیوند به گزارش وزارت امور خارجه ایالات متحده امریکا در مورد نقض حقوق بشر در افغانستان

جمعیت اسلامی افغانستان نقض گسترده‌ و هولناک حقوق بشر را از جانب گروه ط‌البان که در تازه‌ترین گزارش وزارت امور خارجه ایالات متحده امریکا در مورد حقوق‌بشر مستند شده‌است، بار دیگر به شدت محکوم می‌کند و آن‌را بخش کوچکی از واقعیت‌های تلخِ حقوق‌بشری در افغانستانِ زیرسلطه‌ی ط‌البان می‌داند. در وضعیتی که رفتن به اپارتاید جنسیتی بخشی از محصول‌های آن می‌باشد و افغانستان از هر نظر به یک جامعه‌ی راکد تبدیل شده‌است و شهروندانِ آن از همه‌ی حقوق شرعی و اساسی خویش به‌صورت غم‌انگیزی محروم شده‌اند و بطور روز‌افزون کرامت انسانی آن‌ها پایمال می‌شود، جنایت‌های بازتاب‌یافته در گزارش مذکور، تنها گوشه‌ای از ظلم و قساوتی را نشان می‌دهد که به‌صورت دوام‌دار بر مردم تحمیل می‌شود.
این جنایت‌ها، در پرتو ارزش‌های مشترک انسانی، نیاز برای تلاش‌های هماهنگِ داخلی و بین‌المللی را به‌منظور حفاظت از ارزش‌های دینی و حقوق‌بشری، فوری‌تر می‌سازد و ایجاب می‌کند تا همه‌ی طرف‌های ذی‌نفع برای یک افغانستان مردم‌سالار و امن که در آن کرامت انسانی شهروندان تأمین شود، سعی و اقدام نمایند. در همین راستا، بسیار مهم است که نهادهای ذیربط به کوشش‌های‌ جمعی‌شان در امر تسریع و تقویت مستند‌سازی جنایت‌ها و نقض حقوق‌بشر در کشور، هماهنگی و قوت بیش‌تر بخشند تا مردم افغانستان به عدالت و آزادی نزدیک‌تر و سرانجام به آن دست یابند.
برعلاوه، اذعان به این امر ضروری است که یکی از عوامل بازگشت ط‌البان به قدرت، توافقنامه‌ی دوحه بود که مسوولیت مهمی را بر عهده‌ی ایالات متحده و متحدانش برای رسیدگی به عواقب ناگوار توافقنامه‌ی مذکور می‌گذارد. جامعه بین المللی، به‌ویژه ایالات متحده که هفته‌وار بسته‌های کمکی پول نقد به سیستم مالی زیر سیطره ط‌البان ارسال می‌دارد، باید از باج‌دهی سیاسی و مالی به این گروه احتراز جویند و طبق مسوولیت‌ها‌ی‌ انسانی و در سایه قانون‌های ذیربط بین‌المللی، در همبستگی با مردم افغانستان عاملان این جنایت‌ها را مورد بازخواست قرار دهند و قباحت‌زدایی از ‌ط‌البان را به هر دلیلی، متوقف سازند.
جمعیت اسلامی افغانستان به عنوان یکی از طرف‌های اصلی چشم‌انداز سیاسی افغانستان، در دفاع از حقوق و آزادی‌های مشروعِ همه‌ی شهروندان کشور متعهد است و فعالانه در جست‌وجوی راه‌حل‌هایی برای بحران فعلی در افغانستان می‌باشد.
سه‌شنبه ۴ ثور ۱۴۰۳- ۲۳ اپریل ۲۰۲۴

نظرات بسته شده است.