جمعیت اسلامی افغانستان، Jamiat-e-Islami Afghanistan
جمعیت اسلامی

اعلامیهٔ جمعیت اسلامی افغانستان در پیوند به ممنوعیت تحصیلات عالی برای زنان و نیز گزارش‌هایی مبنی بر کوچ اجباری مردم بومی مناطق شمال و شمال‌شرق کشور

گروه ط‌البان به ادامه‌ی سیاست‌های منحرف و ستیزه‌جویانه‌ خویش با مفاهیم و ارزش‌های دینی، بشری و توسعه‌ای، در تازه‌ترین مورد دروازه‌های دانشگاه‌ها را به‌روی زنان و دختران افغانستان بسته‌اند. این اقدام‌ بی‌تردید در ضدّیتِ آشکار علیه باورهای دینی و فرهنگی مردم افغانستان قرار دارد و به شدت محکوم است. ط‌البان با ناآگاهی از اصول روابط بین‌الملل و سطح آگاهی ملت‌ها فکر می‌کنند با گروگان‌گیری مردم و شهروندان به امتیاز‌هایی دست خواهند یافت، اما نمی‌دانند که در جهان دانش‌بنیاد و مترقی ام‌روز، با گذشت هروز توانایی‌ها و ظرفیت‌های زنان بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرند و به حضور آن‌ها در مدیریت و تصمیم‌گیری‌های سرنوشت‌ساز جامعه‌ها نیازمندی جدی‌تر احساس می‌شود. در چنین جهانی، ممکن است ملت‌ها و دولت‌ها به احترام اصول مشترک اخلاقی جامعه‌ی بشری هم که شده لازم ندانند تا با گروه‌های متحجر و تاریکی‌افکنی مانند ط‌البان وارد معامله شوند و برای آن‌ها مبتنی بر کارکرد‌های ننگین‌شان امتیاز بدهند.
همچنان طبق گزارش‌های رسیده از مردم محل گروه ‌ط‌البان برای شماری از باشندگان بومی افغانستان در مناطق شمال و شمال‌شرق، از جمله‌ ولایت‌های تخار، بغلان و پنجشیر و در تازه‌ترین مورد ولایت سرپل فشار آورده‌اند تا محلات مسکونی و ملکیت‌های‌شان را ترک کنند. این اقدام‌ها نشانه‌ی واضحی از اراده‌ی ط‌البان مبنی بر مهندسی برنامه‌ریزی‌شده‌ی ترکیبِ جمعیتی مناطق مشخصی در کشور می‌باشد. در درازنای تاریخ چنین سیاستی به‌عنوان ویژگی برجسته‌ی گروه‌ها و جهت‌های اشغال‌گر شناخته شده‌ و نیز در کشورِ ما یک تجربه‌ی ناکام و بدنام ثابت گردیده‌است.
ادامه‌ی عملی‌سازی سیاست‌ نفرت‌انگیزِ جابجایی‌های هدف‌مندِ جمعیتی و تبدیل آن به روال عادی، بیان‌گر این است که گروه ط‌البان بقای‌ خویش را در وجود منازعه‌ی دوام‌دار در کشور می‌بیند و قصد ندارد تحت هیچ شرایطی تنوع قومی، فرهنگی و اجتماعی افغانستان را بپذیرد. در مقابل، مردم افغانستان با تاکید بر اتحاد و اتفاق ملی در چارچوب احترام به اصول یک جامعه‌ی همدیگرپذیر، در حراست از حقوق حقه‌ی‌شان با هیچ ظالمی مدارا نمی‌کنند و این موضوع در تاریخ کشور به‌خوبی ثابت گردیده‌است.
جمعیت اسلامی افغانستان ضمن محکوم کردن مجدد عمل‌کرد‌‌های تبعیض‌آمیز علیه زنان و همچنین تقبیح شدیدِ کوچ اجباری مردم از مناطق بومی‌شان، استمرار اقدامات مشابه را گامی فاجعه‌بار در راستای تشدیدِ غیرقابل‌کنترلِ گسست‌های اجتماعی می‌داند و نیز از پیامدهای مخرب آن‌ها که می‌توانند بر تهدیدات حاضر علیه افغانستان جداً بیافزایند، هشدار می‌دهد و آینده‌ی درخشان کشور را در گروِ محو تفکر برتری‌طلبی‌ و زن ستیزانه در همه‌ی اشکال و ابعاد آن می‌داند.

نظرات بسته شده است.