جمعیت اسلامی افغانستان، Jamiat-e-Islami Afghanistan
جمعیت اسلامی

علامیه جمعیت اسلامی افغانستان در پیوند به اعتراضات خودجوش مردم ولایت بدخشان علیه ظلم و ستم ط‌البان

جمعیت اسلامی افغانستان تعرض، قتل، رفتار اهانت‌بار و سرکوب مردمِ ولایت بدخشان از جانب گروه ط‌البان را قویا محکوم می‌کند و تاکید می‌ورزد که به گواهی تاریخ فرجام چنین رفتارهای ظالمانه روسیاهی قساوت‌گران و پیروزی شکُوه‌مند مشت‌کوبنده‌ی مردم علیه استبدادگران است.
مردم بدخشان و همه‌ی شهروندان افغانستان به نیکی می‌دانند که گروه طالبان به‌جز نیت و عمل‌کرد مستبدانه و خودخواهانه، هیچ‌گونه هدف شرعی و خیراندیشانه‌ی دیگر نسبت به مردم عزت‌مندِ کشور ندارند و به عنوان یک گروه غیرمسوولِ نیابتی با عمل‌کرد تروریستی، افغانستان را به گروگان گرفته‌است. برخلاف تمام بهانه‌جویی‌ها و روایت‌های نیرنگ‌آمیز ط‌البان، یگانه عامل اعتراض شجاعت‌مندانه‌ی مردم بدخشان ضدّ گروه مذکور، ظلم و ستم و تبعیض‌های مبتنی بر عصبیت می‌باشد.
تاریخ ظلم‌ستیزی و عدالت‌طلبی افغانستان نشان می‌دهد که مردم بدخشان با مناعت اخلاقی، تدین و آگاهی ملی‌ای‌ که از نظر تاریخی با آن شناخته می‌شوند، همیشه پیش‌قراول مبارزه علیه استبداد و نابرابری بوده و فریاد بلندِ عدالت‌خواهی بوده‌اند. تحقیر و نمایش شقاوت علیه چنین مردمی، نتنها طالبان را در تحمیل سلطه‌ی ظالمانه‌ی‌شان کمکی نخواهد کرد، بل‌که این مردم سرافراز را برای ریشه‌کن کردنِ ظلم و ستمِ حاکم مصمم‌تر خواهد ساخت.
پیام جمعیت اسلامی بار دیگر به آن‌عده از عناصر محلی ط‌البان این است که این گروه ارمغانی جز ویران‌گری، کشتار، دانش‌ستیزی، عصبیت و دشمنی باهویت و فرهنگ مردم ندارد. لذا همکاری با آن در سرکوب و ظلم علیه مردم، مصداق آشکار ضمیرفروشی و خیانت است و بدخشانیان هرگز چنین خیانتی را فراموش نخواهند کرد. نباید برای برآورده‌سازی هدف‌های خصمانه‌ی دیگران چوب سوخت این معرکه باطل شد و به نیابت از آن‌ها سلاح دشمنی در برابرِ مردم خویش حمل کرد و اجازه داد به ازرش‌ها، باور‌ها، فرهنگ و حیثیت آن‌ها تعرض صورت گیرد.
جمعیت اسلامی افغانستان با تجربه‌‌ی تاریخی مبارکی که از پیروزی اراده‌ی جمعی علیه ظالمان دارد، مطمئن است که در وضعیت کنونی نیز صدای شکست‌ناپذیر مردم را هیچ گروه افراطیِ ظالم نمی‌تواند نابود سازد و موفقیت حتما نصیب عدالت‌طلبان است.
شنبه ۱۵ ثور ۱۴۰۳- ۴ می ۲۰۲۴

نظرات بسته شده است.