جمعیت اسلامی افغانستان، Jamiat-e-Islami Afghanistan
جمعیت اسلامی

متن فارسی نامه‌ام عنوانی سرمنشی سازمان ملل‌متحد پیرامون کارکرد‌های یوناما و احتمال تمدید مأموریت آن

جناب آقای آنتونیو گوترش
سرمنشی سازمان ملل متحد
‏New York, NY 10017
مسرت دارم که از جایگاه رییس حزب جمعیت اسلامی افغانستان بدین‌وسیله دیدگاه این حزب را در ارتباط به احتمال تمدید و چگونگی مأموریت هیأت معاونت سازمان ملل متحد برای افغانستان (یوناما) با شما شریک می‌سازم.
به خاطر دارم که بتاریخ ۲۳ مارچ ۲۰۱۷ در مقر سازمان ملل متحد طیّ ملاقاتی با شما راجع به افغانستانی صحبت کردیم که آن‌زمان عضو مسوول و فعّال جامعه‌ی بین‌المللی بود و در مبارزه علیه افراط‌گرایی و خشونت‌گستری، حمایت از حقوق‌بشر و صلح جهانی، همکار و متحد موثر سازمان ملل‌متحد به شمار می‌رفت، امّا با تأسف اکنون درباره افغانستانی برای‌تان می‌نویسم که در آن مفاهیمی همچون حقوق‌بشر، حقوق اساسی و اراده‌ی شهروندان و صلح به مفهوم‌های فراموش‌شده‌ای تبدیل شده‌اند و علاوه بر این‌که خاکش روز‌به‌روز به پناه‌گاه امن تهدیدگران امنیت منطقه‌ای و جهانی مبدّل می‌گردد، به اصطلاح وزیر تحصیلات عالی رژیم حاکم بر آن صریحاً اعلام می‌دارد که انتقاد از نظام ظالمانه‌ی گروه یادشده، مشخصاً انتقادِ نوشتاری، گفتاری و عملی به شمول اشتراک در تظاهرات‌ها، به‌هیچ‌صورت جواز ندارد و انجام‌دهندگان چنین انتقاد‌هایی واجب‌القتل می‌باشند‌.
آقای سرمنشی،
چنان‌که مطلع‌اند، قرار است طی روزهای آینده در بارۀ ادامۀ کار مأموریت هیأت معاونت سازمان ملل متحد برای افغانستان (یوناما) که سال گذشته طبق قطعنامۀ ۲۶۲۶ شورای امنیت برای یک سال (الی ۱۷ مارچ ۲۰۲۳) تمدید شده بود، از جانب شورای نام‌بُرده تصمیم گرفته شود.
سازمان ملل‌متحد در ترویج صلح جهانی، حمایت از کرامت و حقوق مساوی در میان انسان‌ها و نیز تقویتِ تلاش‌های جمعی برای رسیدن به یک جهان سالم و صلح‌آمیز نقش برجسته‌ای ایفا می‌کند. جمعیت اسلامی اذعان می‌دارد که سازمان ملل متحد و نهادهای مختلف آن با حضورِ خویش در کشور در حمایت از مردم افغانستان نیز، بویژه در عرصه‌ی فعالیت‌های بشردوستانه، سهم مهمی داشته‌است.
آقای سرمنشی،
ارزیابی دقیقِ کارکرد یوناما در مدت بیش از یک‌ونیم سال گذشته نشان می‌دهد که این نهاد در انجام مأموریت و مسوولیت‌هایش پس از بازگشت گروه‌ طالبان به قدرت، ناکام بوده و نقش منفعل داشته‌است.
به عنوان بخشی از ماموریت‌های یوناما، این نهاد می‌بایست با همه‌ی جهت‌های ذی‌نفع وارد تعامل و گفت‌وگو می‌شد، اما برخلاف، به‌گونه‌ی غیرشفاف و پرسش‌برانگیز تنها پیوسته با گروه ط‌البان در تعامل بوده که این کار بی‌طرفی و اعتبار سازمان ملل‌متحد را در میان مردم افغانستان صدمه می‌زند و ط‌البان از آن در جهت کسب مشروعیت بین‌المللی استفادۀ ابزاری و تبلیغاتی می‌نمایند.
برعلاوه، بعضی گزارش‌های غیرمعیاری و غیرواقعی یوناما در مورد افغانستان به شورای امنیت، مستقیم یا غیر مستقیم به عادی‌سازی وضعیت ناگوار در کشور، کمک کرده‌اند‌ و هم‌چنین ضعف مدیریت این نهاد پیرامون چگونگی توزیع و گردش مبلغ‌های هنگفت هفته‌وار که تحت نام کمک‌های بشری برای مردم افغانستان به کابل سرازیر می‌شود، اطمینان از دست‌رسی مستقیم مردم به کمک‌های مذکور را دشوار ساخته‌است.
وخامت وضعیت حقوق‌بشر، زنان و حاکمیت قانون در افغانستان و نیز فُقدان توزیع عادلانۀ کمک‌های بشردوستانه برای مردم نیازمند که تلاش برای بهبود و حمایت از آن‌ها بخشی از ماموریت‌های یوناما در یک‌‌ونیم سال گذشته بود از چشم هیچ‌کسی، به شمول شما، پوشیده نیست و لذا ترجیح می‌دهم از ارایۀ تفصیلات در زمینۀ ناکامی‌های یوناما در این زمینه‌ها صرف‌نظر کنم. ادامه‌ی این وضعیت ممکن است یوناما را در انظار مردم افغانستان به‌صفت نهادی معرفی نماید که از ط‌البان عیب‌پوشی می‌کند و البته چنین حالتی می‌تواند به بی‌اعتباری جایگاه سازمان ملل‌متحد در میان مردم افغانستان منجر شود.
آقای سرمنشی،
بادرنظرداشت موارد فوق، ماهیت کارکردی یوناما در افغانستان باید مورد ارزیایی جدی قرار گیرد و روی‌کرد عملی تازه‌ای‌‌ جای‌گزین شیوه‌ی کاری کنونی آن شود.
فعالیت‌های یوناما بدون تعامل مستمر و منظم با گروه‌ها و جریان‌های سیاسی مدافع مردم و حقوق بشر، جامعۀ مدنی، زنان و سایر نیروهای مخالف طالبان چه در داخل و چه در بیرونِ کشور، نتیجه‌ی مطلوبی را در پی نخواهند داشت و مردم افغانستان را در راستای دست یافتن به صلح، ثبات و یک نظام سیاسی مشروع و منتخب، یاری نخواهند کرد‌. لازم است هرگونه تصمیم‌گیری در مورد تمدید مأموریت یوناما، مبتنی بر اِعمال اصلاحات همه‌جانبه در روش کاری این نهاد باشد.
در پایان، ضمن اظهار تمنیات نیک، احتراما تقاضا می‌گردد تا محتوا و پیام اصلی این نامه از جانب جناب‌تان به سمع شورای محترم امنیت رسانده شود و نیز امیدوارم سازمان ملل‌متحد به رهبری شما در جهت تحقق اهدافش ابتکار‌ها‌ی موثری را از خود برجای گذارد.
صلاح الدین ربانی
رئیس جمعیت اسلامی افغانستان

 

نظرات بسته شده است.