جمعیت اسلامی افغانستان، Jamiat-e-Islami Afghanistan
جمعیت اسلامی

پیام جمعیت اسلامی افغانستان به مناسبت هشت ثور

هشتم ثور، سی‌ودومین سال‌گرد پیروزی جهاد مردم افغانستان را به کافه مردم افغانستان، مجاهدان و خانواده‌های شهیدان مبارک‌باد می‌گوییم.
جهاد، به معنی دقیق کلمه یک رستاخیز ملی بود که به منظور مبارزه علیه اشغال نظامی کشور توسط اتحاد جماهیر شوروی، استبداد کودتاچیان و سرکوب اراده‌ی جمعی و ارزش‌های دینی و ملی افغانستان شکل گرفت و از آزادی و استقلال افغانستان پاس‌داری نمود. این رستاخیز ملی در اثر رشادت‌ها و قربانی‌های بی‌شمارِ فرزندان مومن کشور، وحدت ملی، پایداری مردم افغانستان و نقش فعال تمام لایه‌ها و اقشار جامعه در دفاع از وطن، به پیروزی رسید. حماسه‌ی هشت ثور از بسا جهت‌ها نُماد موفقیت تدین، تمدن، عمل‌گرایی و اعتدال‌گرایی مردم افغانستان علیه ظلم و خودکامه‌گی و هم‌چنین ردّ نسخه‌های مردم‌ستیزانه و معنویت‌گریزانه‌‌ای بود که ظالمان قصد داشتند بر مردم افغانستان تحمیل کنند. برعلاوه، جهاد مردم افغانستان، بر جنبه‌‌های روشن‌گرایانه، فکری و فرهنگیِ مبارزه تمرکز ویژه‌ای می‌کرد و آن‌را یکی از ستون‌پایه‌های اصلاح جامعه، تامین عدالت اجتماعی، حقوق شهروندی و پی‌ریزی نظام سیاسیِ مطابق با واقعیت‌های متنوعِ افغانستان و مبتنی بر حاکمیت اراده‌ی مردم می‌دانست.
با آن‌که ادامه‌ی مداخله‌های بیرونی، تراکم میراث استبداد در کشور، محدودیتِ تجربه‌ی حزبی و دولت‌داری و ایجاد گروه‌های نیابتی توسط دست‌های پیدا‌‌وپنهان خارجی مانع به ثمر نشستن آرمان‌ها مردم افغانستان و برپایی یک نظام مردم‌سالار گردید، امّا جهاد مردم افغانستان قادر شد در حافظه‌ی جمعی جامعه تحول عظیمی را در عرصه‌ی عدالت‌گستری، آزادی‌خواهی و ارزش‌گرایی مبتنی بر بدیهیات انسانی و دینی ژرفای بیش‌تری بخشیده و باعث الهام نهضت‌های عدالت‌خواه شود. همین تحول سبب شد در واکنش به استمرار دست‌اندازی‌های بیرونی و اشغال بخش‌هایی از کشور توسط یک گروه نیابتی غیرمسوول و دارای عمل‌کرد تروریستی، فصل دوم جهاد، یعنی مقاومت علیه تروریسم داخلی و بین‌المللی، در چارچوب دولت اسلامی به رهبری استاد شهید، آمر صاحب شهید و دیگر بزرگان جهاد شکل گیرد و قاطعانه از تمامیت ارضی و استقلال افغانستان دفاع کند.
پس از کنفرانس بن و شکل‌گیری نظام سیاسی جدید در کشور، توقع می‌رفت در همکاری با جامعه‌ی جهانی و کشور‌های پیرامونِ افغانستان پایه‌های یک دولت مستقر و باثبات پی‌ریزی گردد، اماّ خیانت بدخواهان بین‌المللی و داخلی، منتج به امضای توافقنامه‌ی دوحه و تسلیم کشور به یک گروه غیرمسوول گردید که عملا افغانستان را به پایگاهِ امن گروه‌های افراطی و تروریستی منطقه‌ای و جهانی تبدیل کرده‌است. فاجعه‌ی ناشی از ظلم ‌طالبان بر همه‌ی عرصه‌ها، اهمیت یک مبارزه‌ی اصولی در کشور را به‌عنوان یگانه اولویت در برابر مردم افغانستان و جامعه‌ی سیاسی قرار داده و ضرورت قاطعِ تلاش‌ها برای گذار از وضعیت فعلی را بطور جدی مطرح می‌نماید.
از دید جمعیت اسلامی اتحاد اصول‌مند و صادقانه‌ی کلیه نیرو‌های سیاسی و تعهد آن‌ها روی مبارزه‌ی منظم برای رهایی از وضعیت فاجعه‌بار فعلی و توافق روی میکانیزم گذار میتواند شرط موفقیت در زمینه‌ی رسیدن به اعاده آزادی، حاکمیت قانون و مردم‌سالاری در افغانستان باشد. در همین راستا، جمعیت اسلامی نسبت به تداوم تلاش‌ها و مبارزات هدفمندانه‌ی خویش بار دیگر اطمینان می‌دهد.
شنبه ۸ ثور ۱۴۰۳- ۲۷ اپریل ۲۰۲۴

نظرات بسته شده است.