جمعیت اسلامی افغانستان، Jamiat-e-Islami Afghanistan
جمعیت اسلامی

پیام جمعیت اسلامی افغانستان به مناسبت دهم محرم الحرام، روز شهادت حضرت امام حسین رضی الله عنه

 

دهم محرم الحرام، سالروز شهادت سید الشهداء حضرت امامِ حسین رضی الله عنه است. حادثه‌ی کربلا در تاریخ اسلام یادآور مبارزه‌ برای عدالت‌ و آزادی‌خواهی در برابر استبداد، ظلم و انحراف می‌باشد.
زندگی و مبارزه‌ی امام حسین رضی الله عنه، درس‌ها و آموزه‌های زیادی برای جامعه انسانی داشته و اهمیت این حرکت تاریخی امام در محتوای ظلم‌ستیزی، اصلاح‌طلبی و دعوت به دوری از سنت زشتِ غصب قدرت و غلبه با زور نهفته است.
هدف مبارزه‌ی امام در احیای ارزش‌های بنیادین اسلام، تحقق اصلاحات همه‌جانبه و تصحیح انحراف‌هایی بود که در مسیر نظام سیاسی اسلام، در اندیشۀ سیاسی مسلمانان، در«رأس نظام» رخ داده بود؛ انحرافی‌که سلامت جامعه و بقای نظامی را که بنیادش با دستان مبارک پیامبر اکرم صلی الله علیه وسلم، گذاشته شده بود به خطر روبه‌رو ساخته بود.

امام حسین رضی الله عنه به همین دلیل و برای همین هدف، یعنی آوردنِ اصلاحاتِ لازم در رأس نظام سیاسی مسلمانان، دِرفش اعتراض بلند کرد تا کرامت انسانی مسلمانان از تعرضِ گروه‌های افراطی و دسته‌های منحرف، مصئون بماند.
امروز نیز، درسی که برای ما در این قیام بزرگ نهفته است، همانا بلندکردن درفشِ اعتراض در برابرحرکت‌های انحرافی به نام اسلام است؛ حرکت‌هایی‌که فرهنگ خشونت را ترویج و جامعه را به‌سوی اضمحلال و نابودی سوق می‌دهند.

ماهیت استبدادی و رویکرد ستیزه‌جویانه و فهم انحرافی ط‌البان از مبانی و اصول کلی اسلام باعث شده که این گروه، با هر مولفه‌ای‌که به عدالت، زیبایی‌های زندگی انسانی و شگفتی‌های طبیعت پیوند می‌دهد مخالفت کنند. حذف روزهای تاریخی دهم محرم الحرام و نوروز، طی یک اقدام ناموجهِ اخیر از سوی این گروه، نمونه‌های بارزِ فهم افراطی، سطحی و ستیزه‌جویانۀ این گروه است.‌

در اخیر، جمعیت اسلامی افغانستان، به مناسبت فرارسیدن این مناسبت بزرگ تاریخی، تاکید می‌نماید که راه‌حل بحران فعلی کشور، در مراجعه به مردم، تمثیل ارادۀ جمعی آنان در شکل‌دهی نظام سیاسی مورد نظر شان، احیای حاکمیت قانون و احترام به ارزش‌های بنیادین اسلام، نهفته است.

نظرات بسته شده است.