جمعیت اسلامی افغانستان، Jamiat-e-Islami Afghanistan
جمعیت اسلامی

پیام صلاح‌الدین ربانی، رییس جمعیت اسلامی افغانستان، به مناسبت هشتم ثور، سی‌‌ویکمین سال‌روز پیروزی جهاد مردم افغانستان

بسم الله الرحمن الرحیم
هشتمِ ثور، سی‌و‌یکمین سال‌روز پیروزی شکُوه‌مندِ جهاد مقدّس را خدمت همهٔ مجاهدان و مردم آزادۀ افغانستان مبارک‌باد می‌گوییم.
این رویداد تاریخیِ الهام‌بخش، نُماد موفقیت بی‌مانندِ تدّیُن و ارادۀ متحدانۀ مردم افغانستان بر ظلم و خودکامه‌گی است. جهاد مردم افغانستان با پیامدهای نَوید‌آور و آزادی‌بخشی‌که برای سایر جامعه‌های جهان داشت، از مهم‌ترین حادثه‌های تاریخی تحول‌آفرین به‌شمار می‌رود. جهاد، مفاهیم دین‌داری، استقلال‌طلبی و استبدادستیزی را به عنوان معرّفه‌های هویت جمعی مردم افغانستان برجسته ساخت و نقش و اعتبارِ بیدارگرایانۀ کشورِ ما را در انظار جهانیان به‌صورت شایسته قوت بخشید. حمایت قاطعانه از حاکمیّت ارادۀ مردم بر سرنوشت سیاسی‌شان، ویژه‌گی عمدۀ دیگرِ جهاد مردم افغانستان بود.
به لطف و مرحمت خداوند متعال، در عالَم اسباب، کسب چنین فضیلت و پیروزی، مدیون مجاهدانِ مؤمن، رسالت‌مند، آگاه، صادق، فداکار و شجاعی‌ست که پذیرش ظلم و تحقیر را خلاف باورهای دینی پنداشته و آن‌‌‌را طبق فرمودۀ قرآن‌کریم نشانۀ شریک شدن در فِسق می‌دانستند. لذا، هشتم ثور، فرصتی‌ست که همه‌ساله مردم افغانستان با افتخار از کارنامه‌های درخشان همۀ مجاهدانِ پاک‌باز قدردانی می‌کنند.
تجلیل از هشتم ثور، به دلیل شرایط ویژه‌یی‌که افغانستان در آن قرار دارد، ام‌سال بیش‌تر از هر زمانی برای ما معنی‌دارتر است. این روز به ما تحول و حادثۀ مبارکی را یادآوری می‌کند که رمزِ ظهور و پیروزی‌اش علیه ظالمانِ وقت، موجودیت اتحاد و همبستگیِ عملی در میان مردم افغانستان بود. پیروزیِ جهاد مردم افغانستان و دورۀ پس از آن، مهم‌ترین درس‌هایی‌اند که می‌توان از آن‌ها برای رسیدگی به شرایط فعلی، موضوعات روشنایی‌بخشِ زیادی را آموخت.
پیام ما به احزاب و جریان‌های سیاسی، فعالان جامعه‌ی زنان، شخصیت‌های تأثیر‌گذار و کنش‌گران مدنی کشور، به‌ویژه حوزه‌ی مردمی‌ جمعیت اسلامی و پیروان خط فکری رهبر شهید و قهرمان ملی، این است که برای نجات مردم همه باید به‌گونه‌ی متحدانه روی برنامه‌ی نجات افغانستان تمرکز نماییم و در راستای از بین بردنِ ریشه‌های اصلی جنگ و منازعه گام‌های اساسی و صادقانه برداریم. به گواهیِ تاریخ سیاسی کشور، مردم افغانستان با اتحاد و انسجام بر سنگین‌ترین بحران‌ها غالب گردیده و از آن‌ها موفق بدرآمده‌اند. جمعیت اسلامی افغانستان، به‌عنوان یک چتر فراگیر ملی و دارای تاریخِ مسیردهنده، برای تحقق این امر از هیچ تلاشی دریغ نمی‌ورزد‌.
جمعیت اسلامی افغانستان از هر تلاشی‌که در راستای دفاع از حاکمیت ارادۀ مردم افغانستان بر سرنوشت سیاسی‌شان باشد حمایت می‌کند اما با توجه به نشستی که قرار است در آیندۀ نزدیک از جانب سازمان ملل‌متحد با نمایندگانِ ویژۀ کشورها برای افغانستان، در دوحه برگزار شود، تاکید می‌ورزد که هرگونه بحث در بارۀ به رسمیت‌شناسی ط‌البان بدون اولویت دادن به موضوع مشروعیت داخلی و حاکمیت ارادۀ مردم افغانستان، بی‌احترامی به ملیون‌ها زن و مرد افغانستان است و هم‌چنان منازعه را در کشور شدتِ بیش‌تر می‌بخشد.
جمعیت اسلامی ضمن این‌که از جامعۀ جهانی برای به رسمیت‌نشناختنِ طالبان در بیست ماه گذشته، قدردانی کرده‌، پیوسته تاکید ورزیده‌ که ضروت است جامعۀ بین‌المللی در سیاست ‌هایش پیرامون افغانستان تنها ط‌البان را مدّنظر قرار ندهد و به نگرانی‌ها و خواسته‌های جریان‌های مخالف ط‌البان و مدافعان مردم‌سالاری گوش دهد و مستقیماً با آن‌ها وارد تعامل و گفت‌وگو شود. سیاستِ تنها تعامل با طالبان، محکوم به ناکامی است.
در اخیر ضمن بزرگ‌داشت از سی‌و‌یکمین سال روز پیروزی جهاد مردم افغانستان، به‌عنوان روز غرورآفرینِ ملی، و تجدید پیمان با آرمان های جهاد، از تعهد جمعیت اسلامی افغانستان در جهت تداوم مبارزات هدفمندانه برای داشتنِ یک افغانستان مردم‌سالار، مستقل، با ثَبات، مرفه و متمدن اطمینان می‌دهیم.

 

نظرات بسته شده است.