جمعیت اسلامی افغانستان، Jamiat-e-Islami Afghanistan
جمعیت اسلامی

پیام صلاح‌الدین ربانی رئیس جمعیت اسلامی افغانستان به مناسبت هشت ثور؛ سی‌امین سالروز پیروزی جهاد مردم افغانستان

پیام صلاح‌الدین ربانی رئیس جمعیت اسلامی افغانستان به مناسبت هشت ثور؛ سی‌امین سالروز پیروزی جهاد مردم افغانستان
هشتم ثور، به عنوان نتیجه‌ی حماسه‌ی بی‌نظیرِ جهاد مردم افغانستان، از برجسته‌ترین افتخارات تاریخ معاصر کشور است. در این روز جهاد برحق مردم افغانستان بعد از تقدیم نمودن قربانی‌های بی‌شمار مادی و معنوی در مقابل تجاوز اتحاد جماهیر شوری، پیروز شد.
با وجود آنکه پس از این پیروزی، افغانستان فصل جدیدی از تجاوز و مداخله‌‌ی بیرونی‌ را تجربه کرد، اما جهاد مردم افغانستان، عدالت‌گستری، آزادی‌خواهی و ارزش‌گرایی را در نهاد جامعه‌ی ما ژرفای بیش‌تر بخشیده و برای ملت‌های در بند، الهام‌بخشِ رهایی شد.
ظلم‌ستیزی، عدالت اجتماعی، حقوق شهروندی، حاکمیت قانون و ایجاد نظامِ مبتنی بر اراد‌هٔ مردم از اهداف بنیادین و تغییرناپذیرِ جمعیت اسلامی در زمان جهاد و پس از آن بوده است.
با پیروزی جهاد و سپس مقاومت ملیِ برحق مردم افغانستان در مقابل تروریزم بین‌المللی، گام‌های هرچند محدود در راستای رسیدن به اهداف جمعیت اسلامی و اولویت‌های مردم افغانستان برداشته شد و افق‌های تازه‌ای برای توسعهٔ همه‌جانبه‌ی کشور باز گردید، اما در اثر تنگ‌نظری‌های مدیریتی و برتری‌طلبی‌های قومی، به‌ویژه در دو دورهٔ پسین، پایه‌های نظام بطور بی سابقه تضعیف شده، شکاف عمیقی میان دولت و ملت به وجود آمد که منجر به سقوط نظام گردید.
در جریان دو دهه‌ی اخیر، جمعیت اسلامی افغانستان تلاش‌های فراوانی را به خرج داد تا به اصلاح نظام بپردازد و از نابودی دست‌آورد‌های مردم در بیست‌ سال پسین جلوگیری کند، اما همه‌ی آن تلاش‌ها در نتیجه‌ی عناد حاکمان خودکامه، انحصارگرا و بی‌باور به منافع ملی و حقوق عامه، سبوتاژ گردید و فرصت‌های کشور در اثر سوءِ مدیریت، فساد و نبود اراده‌ی واقعی برای مبارزه علیه دشمنان مردم افغانستان به هدر رفت.
با تحولاتِ توطیه‌آمیز اخیر، دست‌آورد‌های مردم افغانستان، در عرصه‌های حقوقی، سیاسی، اقتصادی، آموزشی و اجتماعی بصورت جدی صدمه دیدند و قتل های فراقانونی، ارعاب و به زندان انداختنِ فعالان مدنی، رسانه‌ای و زنان گسترش یافته و یکسان سازی جامعه و نوعی دانش‌ستیزی در صدر اولویت‌‌ها قرار گرفته است.
جمعیت اسلامی باورمند است که راه‌حل مشکل افغانستان در احترام به خواست جمعی و ایجاد نظامی نهفته است که مبتنی
بر اراده‌ی مردم باشد.
از دید ما ساختار سیاسی متمرکز پاسخ‌گوی نیازهای جامعه‌ی متنوع افغانستان نیست و در بیست سال پسین کارساز نبوده است. از این‌رو، جمعیت اسلامی پیوسته بر تطبیق نظام سیاسی غیر متمرکز که در آن مردم خود را بصورت ساختارمند در تصمیم‌گیری‌ها شریک بدانند، تاکید کرده‌است.
در اخیر ضمن بزرگداشت از هشتم ثور به عنوان روز پر افتخار ملی و تاریخی کشور و تجدید پیمان با آرمان های جهاد، از تعهد جمعیت اسلامی افغانستان در راستای تداوم مبارزات هدفمندانه برای داشتن یک افغانستان مستقل، مترقی و متمدن اطمینان می‌دهیم.

نظرات بسته شده است.