جمعیت اسلامی افغانستان، Jamiat-e-Islami Afghanistan
جمعیت اسلامی

پیام صلاح‌الدین ربانی رییس جمعیت اسلامی افغانستان به مناسبت عید سعید فطر

پیام صلاح‌الدین ربانی رییس جمعیت اسلامی افغانستان به مناسبت عید سعید فطر

فرارسیدنِ عید سعید فطر را برای مردم افغانستان وکافه‌ی امت مسلمان مبارک‌باد می‌گویم و از الله متعال استدعا می‌کنم قیام و صیام مومنان را در این ماه رحمت و مغفرت مورد قبول درگاه خویش قرار دهد.

ماه مبارک رمضان پیام‌آورِ رحمت و آمرزش از لغزش‌ها و دوری از منکرات است. در این ماه، مومنان با تزکیه‌ی نفس و پیشه کردن تقوی، بر فضایل اعمال‌شان می‌افزایند و اتحاد و همدلی را در میان‌ خویش تقویت می‌کنند و تلاش می‌ورزند با توسل به زیبایی‌های اخلاقی، دیگران از رفتار و گفتار آن‌ها در امان باشند.

متاسفانه دشمنان دین و کشور، با انجام حمله‌های تروریستی به مراکز عبادی، آموزشی و اماکن عمومی در ولایت‌های مختلف افغانستان، صدها تن از هموطنان، به شمول زنان، جوانان و اطفال را به خاک و خون نشاندند و خانواده‌های زیادی را با مصیبت از دستِ عزیزان‌شان روبرو نمودند.

علما و دانشمندان بزرگِ اسلام، افراط‌گرایی را به مثابه‌ی خطر جدی و انحراف از دین می‌پندارند. استادِ شهید رحمه الله قبل از شهادت، در آخرین سخنرانیِ خویش در کنفرانس بیداری اسلامی از فتنه‌ی انتحار، تکفیر و مباح قلمداد شدنِ خون مسلمانان توسط گروه های تروریستی هشدار داده و از علما و کشور های اسلامی خواستند که در زمینه‌ی خشکانیدنِ ریشه‌ی این فتنه‌ی کور وارد عمل شوند و نگذارند این رویکردِ انحرافی، بر مصائبِ شُوم استبداد، فقر، عقب ماندگی و ذهنیتِ وابستگی در جهان اسلام، افزوده شود.‌

به باور ما آنهایی‌که از یک‌طرف، سنت زشتِ تکفیر و انتحار را در کشور ترویج کردند و تاهنوز با سازمان‌های تروریستی رابطه‌ی ناگسستنی و زنجیره‌ای دارند و از جانب دیگر، هدف مشترکی را که همانا تحکیم استبداد و دامنه‌دار شدنِ هراس‌افکنی و سیطره‌ی ظالمانه بر مردم می‌باشد را پیگیری می‌کنند، مسئول ریخته شدن خون مردم بی‌گناه در گذشته و حال هستند.

از دید ما استبداد و ذهنیت سیطر‌ه‌جویی و دستِ‌کم‌گیری مردم و مصادره‌ی حقوق آن‌ها، مادرِ تمام انحراف‌ها و مشکلاتی‌ می‌باشد که امروز گریبان‌گیرِ کشور است و تا زمانی که گروه طالبان از توهمِ خودحق‌پنداریِ مطلق صرف‌نظر نکند و به اراده‌ی مردم برای تعیین سرنوشت‌شان، احترام گزاشته نشود، نابسامانی‌های کشور را پایانی نخواهد بود.

انتظار می‌رود مصیبت‌های جانکاه و قباحت‌های قتلِ عام مردم در ماه مبارک رمضان، ما را به بازنگری جدی در عمل‌کرد‌های‌مان وا دارند و این بازنگری باعث اتحاد، همدلی و تحول ژرفی گردد که به کمک آن خشونت و افراط‌گرایی به زوال برود و قرائت اعتدالی از اسلام جایگاه شایسته‌ی خویش را در کشور ما بازیابد؛ قرائتی که صلح، برادری، عدالت و نظامِ مبتنی بر قانون و اراده‌ی جمعی را تضمین کند.

نبود نظم سیاسی مبتنی بر اراده‌ی مردم، موجودیت بحران بشری، فرار مغزها، بیکاری روزافزون، نقض گسترده‌ی حقوق بنیادینِ شهروندان، بویژه محرومیت زنان از حق تحصیل و کار، از همه‌ی نیروهای تاثیرگذار ملی می‌طلبد تا با در پیش‌گیری رویکرد‌های التیام‌بخش، متحدانه برای یک آینده‌ی بهتر چاره‌اندیشی نماییم.

در اخیر ضمن تبریکی مجددِ عید سعید فطر برای همه‌ی هموطنان گرامی و امت مسلمه، از الله متعال استدعا می‌نمایم تا صلح، عدالت، امنیت، رفاه، عزت و اقتدار را به کشور عزیز مان بازگرداند.

نظرات بسته شده است.