جمعیت اسلامی افغانستان، Jamiat-e-Islami Afghanistan
جمعیت اسلامی

پیام صلاح الدین ربانی، رئیس جمعیت اسلامی افغانستان، به مناسبت درگذشت دوکتور عبدالقدیر فطرت، رئیس پیشین بانک مرکزی

رحلت دوکتور عبدالقدیر فطرت، رئیس پیشین بانک مرکزی افغانستان و از مجاهدان وارسته‌‌ی جمعیت اسلامی، یک ضایعه‌ی‌ بزرگ و مایه‌ی تأثر عمیق‌ است‌.
إنا لله وإنا إلیه راجعون
دوکتور عبدالقدیر فطرت، اقتصاددان، سیاست‌مدار و از متخصصان بانک‌داری کشور بود. ایشان مدرک‌های کارشناسی و کارشناسی ارشدِ خویش‌را از دانشگاه‌های معتبر بین‌المللی بدست آورد و با توجه به پس‌زمینه‌ی قویِ علمی‌ای‌که داشت در پُست‌های بلند و تأثیرگذار، از جمله به‌عنوان معاون بانک ملی، مشاور صندوق بین‌المللی پول، مشاور بانک جهانی، مشاور آژانس توسعه‌ی بین‌المللی ایالات متحده ( USAID) و رییس بانک مرکزی افغانستان ایفای وظیفه نمود. برعلاه، مرحوم عبدالقدیر فطرت، از شخصیت‌های نیک‌نام و صاحب‌نظر در حوزه‌ی مطالعات نظامِ مالی و اقتصاد اسلامی بود. او برای معیاری‌سازی سیستم مالی، اصلاح سیاست‌های پولی و تقویت شفافیت مالی در کشور زحمات زیادی متقبل شد که مستوجب تقدیر می‌باشند.
دوکتور عبدالقدیر فطرت افزون بر نقش فعال از طریق فعالیت‌های مدیریتی و تخصصی برای آبادی وطن، در ایام جوانی مدتی به صفوف جهاد پیوست و در زمینه‌ی تعلیم و تربیه‌ی مجاهدان و نسل جوان کشور تلاش همه‌جانبه به خرج داد و این‌گونه در دفاع از استقلال افغانستان سهم شایسته گرفت.
ضمن ابراز همدردی با خانواده‌ و دوستان مرحوم فطرت، از الله متعال برای‌شان بهشت برین و علو درجات استدعا می‌دارم.