جمعیت اسلامی افغانستان، Jamiat-e-Islami Afghanistan
جمعیت اسلامی

هفته شهید و بیست‌ سالگی شهادت قهرمان ملی کشور شهید احمد شاه مسعود

پیام صلاح الدین ربانی رئیس جمعیت اسلامی افغانستان به مناسبت سالروز شهادت قهرمان ملی کشور شهید احمد شاه مسعود و آغاز هفتۀ شهید

پیام صلاح الدین ربانی رئیس جمعیت اسلامی افغانستان به مناسبت هفته شهید و بیست‌ سالگی شهادت قهرمان ملی کشور شهید احمد شاه مسعود
بسم الله الرحمن الرحیم
مردم مجاهد و قهرمان افغانستان؛
از شهادت قهرمان ملی کشور شهید احمدشاه مسعود، بیست سال گذشت. در آستانه بیست سالگی شهادت قهرمان ملی کشور، متأسفانه شهید جنرال بهلول بهیج عضو شورای رهبری جمعیت اسلامی افغانستان، یکی از یاران جسور، صادق و پاکباز او را در درهٔ با صلابت و مردخیز پنجشیر از دست دادیم که ضایعه بزرگی برای ما است.
انا لله و انا الیه راجعون!
سراسر زندگی قهرمان ملی کشور با مبارزه و ‌پیکار برای آزادی و استقلال کشور، پاسداری از ارزش‌های اسلامی، تأمین عدالت در جامعه و برپایی یک نظام مبتنی بر مردم سالاری گره خورده بود که در آن نظام، همه مردم افغانستان باید بدون تفکیک و تبعیض جنسیتی، قومی و مذهبی حضور داشته باشند.
بیست سال قبل از امروز، افغانستان یکی از فرزندان رشیدِ تاریخ معاصرش را در پی یک توطئه پیچیدهٔ تروریستی بین المللی از دست داد. ثمرهٔ فداکاری های وی و صدها هزار شهید نامدار و گمنام دیگر، ایجاد فرصتی بود تا مردم افغانستان به بخشی از اهداف و آرمان های شهدای خویش در راستای برپایی یک نظام مردم سالار، مبتنی بر عدالت اجتماعی و با مشارکت همه مردم افغانستان به اساس واقعیت‌های عینی جامعه و ساختار اجتماعی کشور دست یابند.
متأسفانه در نتیجهٔ خیانت، جفا و معاملات ناروای داخلی و بین المللی که بیست سال قبل صورت گرفت، سنگ بنای نظام جدید از لحاظ ساختاری به گونه‌ای خلاف واقعیت‌ها و نیازهای اصلی جامعه گذاشته شد که زمینه برای گروگان گیری دولت و حکومت و منحرف سازی آن از سوی حلقات خیانت پیشه و جنایت‌کار به سوی انحصارگرایی، انواع فساد و تبعیض را تسهیل نمود.
اتفاقاتی که در روزهای پس از سقوط کابل، در میدان هوایی کابل رخ داد و پس از آن حوادثی که در مناطق مختلف افغانستان به ویژه در پنجشیر صورت گرفت، ثمره خیانت‌ها و جفاهایی بود که در این دو دهه به آرمان های شهدای ما از جمله رهبر جهاد و مقاومت و شهید صلح استاد برهان الدین ربانی و قهرمان ملی کشور شهید احمدشاه مسعود و صدها هزار شهید دیگر و همچنان خواست‌ها و مطالبات عمومی مردم و جامعه، صورت گرفت.
جمعیت اسلامی افغانستان همانگونه که در این دو دهه پیوسته فریاد زده است، بار دیگر تأکید می‌کند که بدون توجه به برپایی یک نظام منتخب مردم سالار که محصول واقعی اراده و رأی مردم باشد، تأمین عدالت در جامعه، تحقق مشارکت مردم در تصمیم‌گیری های کلان ملی در یک چارچوب کثرتگرایانه و بدون دست یابی همه مردم افغانستان به حقوق اساسی و شهروندی شان، از جمله حقوق زنان، حق رأی و آزادی بیان، همانگونه که از طریق فریب و نیرنگ بر این کشور کسی مسلط شده نتوانست، هیچ گروهی نمی‌تواند از طریق زور و فشار نیز بر افغانستان حکمرانی کند.
در اخیر یک بار دیگر در سالگشت هفته شهید و در آستانه بیست سالگی شهادت قهرمان ملی کشور با آرمان های شهدا تجدید پیمان نموده و تعهد می‌سپاریم که برای آزادی کشور خویش از هیچ تلاش، فداکاری و قربانی دریغ نخواهیم کرد.

نظرات بسته شده است.