جمعیت اسلامی افغانستان، Jamiat-e-Islami Afghanistan
جمعیت اسلامی

اعطای نشان درجه ۱ اسماعیل سامانی به رهبر جهاد و مقاومت مردم افغانستان و قهرمان ملی کشور

پیام صلاح الدین ربانی رئیس جمعیت اسلامی افغانستان

پیام صلاح الدین ربانی رئیس جمعیت اسلامی افغانستان در پیوند به اعطای نشان درجه ۱ اسماعیل سامانی، به رهبر جهاد و مقاومت مردم افغانستان و قهرمان ملی کشور، از جانب جلالتمآب امام علی رحمان رئیس جمهوری تاجیکستان
جلالتمآب محترم امام علی رحمان، رئیس جمهور کشور دوست ‌و برادر تاجیکستان ‌طی دو فرمان جداگانه، نشان درجه ۱ اسماعیل سامانی، عالی‌ترین نشان دولتی تاجیکستان را به رهبر جهاد و مقاومت مردم افغانستان، رئیس جمهور پیشین و شهید صلح پروفیسور برهان الدین ربانی و قهرمان ملی کشور، شهید احمد شاه مسعود اعطا نموده است.
نقشِ میانجی‌گرایانه و صلح‌جویانهٔ استاد شهید و قهرمان ملی در پایان‌بخشیدن به جنگ داخلی تاجیکان و‌ برقراری صلح و ثبات در آن کشور ارزنده و تاریخی پنداشته می‌شود. طوریکه رهبر جهاد و مقاومت مردم افغانستان اولین سفر خارجی خویش را به کشور تاجیکستان انجام داده بود و جناب امام علی رحمان نیز در اولین سفر خود به افغانستان تشریف آورده بودند که طی این سفرها، موضوع حل و فصل قضیه تاجیکستان مورد بحث بوده است.
جمعیت اسلامی افغانستان در حالیکه از مردم و دولت جمهوری تاجیکستان بویژه از جلالتمآب محترم امام علی رحمان، بابت قدر‌شناسی و تکریمِ جایگاه و اهدای عالی ترین نشان دولتی آن کشور به رهبر شهید و قهرمان ملی کشور، عمیقاً سپاسگزاری می‌نماید، سی‌سالگی استقلال جمهوری تاجیکستان را به شخص جلالتمآب رئیس جمهور، دولت و مردم تاجیکستان تبریک عرض می دارد.
از آغازین روزهای دولت اسلامی، این دو شخصیت نه تنها در عرصه منطقه‌ی بلکه جهت برقراری صلح و ثبات سرتاسری در کشور عزیزمان افغانستان نیز تمام تلاش و سعی خود را به خرچ دادند. رهبر شهید حتی بعد از انتقال مسالمت آمیز قدرت همچنان برای صلح و وحدت مردم افغانستان تلاش ورزیدند و در همین راه جان خود را نیز فدا نمودند.
در شرایطی که بقیهٔ دولت‌ها و ملت‌ها از تلاش‌ها و دیدگاه‌های صلح‌آمیز این دو شخصیت یادآوری و قدردانی می‌کنند، امیدواریم که در وضعیت کنونی افغانستان نیز، اهمیت و کارآمدی این دیدگاه‌ها درک شود و مشکلات فعلی کشور عزیزمان نیز‌ از رهگذرِ گفتگوهای جامع و دربرگیرنده حل گردد.
یکبار دیگر تاکید می کنیم که جنگ انتخاب بهتر نیست اما اگر شرایط بطرف تکرار اشتباهات گذشته به پیش برده شود، مردم ما حق دفاع مشروع از خود را برای حفظ و پاسداری از ارزش ها و تحقق عدالت سرتاسری محفوظ می دارند.

نظرات بسته شده است.