جمعیت اسلامی افغانستان، Jamiat-e-Islami Afghanistan
جمعیت اسلامی

دهمین سالگرد شهادت رهبر جهاد و مقاومت، رئیس جمهور پیشین کشور و شهید صلح

پیام صلاح الدین ربانی رئیس جمعیت اسلامی افغانستان

نحمده و نصلی علی رسوله الکریم و علی آله و اصحابه اجمعین
قال الله تعالی: مِّنَ الْمُؤْمِنِینَ رِجَالٌ صَدَقُوا مَا عَاهَدُوا اللَّهَ عَلَیْهِ؛ فَمِنْهُم مَّن قَضَىٰ نَحْبَهُ وَ مِنْهُم مَّن یَنتَظِرُ؛ وَ مَا بَدَّلُوا تَبْدِیلًا
از شهادت رهبر جهاد و مقاومت، رئیس جمهور پیشین کشور و شهید صلح، یک دهه گذشت. جا دارد تا به همین مناسبت، به روح همه شهدا و قهرمانان نامدار و گمنام خانواده بزرگ جهاد و مقاومت و همه قربانیان چهار دهه جنگ تحمیلی درود بفرستیم.
هموطنان عزیز؛
شاه بیت اصلی هدف نیم قرن مبارزه، جهاد و مقاومت استاد شهید، پاسداری از باورها و ارزش‌های دینی جامعه، حفظ استقلال و تمامیت ارضی کشور، برپایی نظام مبتنی بر اراده و‌ انتخاب مردم، تحقق عدالت اجتماعی و حفظ حقوق اساسی و شهروندی مردم افغانستان بود.
به همین دلیل، او همانگونه که برای پاسداری از ارزش های والای اعتقادی اش جهاد را رهبری کرد، در دوره مقاومت ملی و پس از آن برای پاسداری از استقلال سیاسی کشور، تأمین عدالت اجتماعی، مشارکت مردم در چارچوب یک نظام مردم سالار، علیه هرگونه مداخله و همه دیدگاه های افراطگرایانه و انحصار طلبانه ایستادگی کرد.
یکی از مهم‌ترین نکات در سیرت عملی استاد شهید، باور راسخ وی به صلح عادلانه و پایدار بود که تلاش‌های مؤثر صلح‌جویانه وی برای پایان دادن به جنگ داخلی در کشور برادر و همسایه جمهوری تاجیکستان و قبول کردن مسئولیت شورای عالی صلح افغانستان و در نهایت فدا کردن جان خویش که بزرگ‌ترین عطیه الهی است و شهادت در راه صلح، گواه روشن این ادعا است که اینگونه تلاش و فداکاری برای صلح، در سطح رهبران سیاسی نادر و کمیاب است.
رهبر شهید در عرصه سیاسی همیشه با دوراندیشی، نگاه معطوف به آیندهٔ دراز مدت داشت و به همین دلیل، اعضای خانواده بزرگ جهاد و مقاومت را از قبول ماموریت‌های مقطعی سیاسی که مخرب آرمان های کلان می‌دانست، بر حذر می‌داشت و به همین دلیل فاصله گرفتن از این دیدگاه راهبردی وی طی سال‌های اخیر، برای خانواده بزرگ جهاد و مقاومت گران تمام شد و رنج‌هایی که امروز بر مردم ما تحمیل شده است، نتیجه فاصله گرفتن عده‌ای از این دیدگاه راهبردی است.
جمعیت اسلامی افغانستان که میراث معنوی رهبری شهید و ثمره خون ده ها هزار قهرمان نامدار و گمنام این سرزمین است، طی دو دهه اخیر، همیشه خود را متعهد به مبارزه جهت تحقق اهداف و ارزش‌های فوق می‌داند.
ما امسال در حالی از دهمین سالگشت شهادت رهبر شهید یاد می‌کنیم که افغانستان پس از دو دهه تجربه دیموکراسی نیم‌بند، شاهد یک عقبگرد خطرناک بوده است.
این عقبگرد فاجعه بار، در کنار عوامل و توطئه‌های منطقه‌ای، جهانی و خیانت داخلی، در ترویج حاکمیت انحصارگرایانه و خودکامه، شیوع انواع فساد در لایه‌های مختلف نظام، ترویج ساختارمند تبعیض و برتری طلبی قومی، و نهادینه سازی فرهنگ معامله با ارزش‌ها و دست آوردها نیز، ریشه داشته است.
تجربه بیست سال اخیر نشان داد که بدون برپایی یک نظام مردم سالاری که برخواسته از رأی شفاف و اراده جمعی همه مردم افغانستان باشد و در آن، معضل بنیادین قدرت از طریق تعریف و توزیع یک ساختار افقی قدرت حل شده باشد و هیچ منفذی برای ترویج انحصارگرایی، استبدادخویی و دکتاتوری نیز وجود نداشته باشد، افغانستان حتا با زور و پشتوانه بزرگ‌ترین قدرت‌های خارجی نیز به امنیت و ثبات پایدار دست نمی‌یاید.
تأکید بر ساختار هرگونه نظامی که در آن حق رأی و اراده جمعی مردم انکار و کارکردش استبدادی و انحصارگرایانه باشد، نتیجه اش تداوم جنگ خواهد بود.
مردمی که بدون هیچگونه تجربه مبارزه مسلحانه، در برابر ارتش پر قدرت اتحاد جماهیر شوروی ایستادند، با این همه تجربه مبارزه مسلحانه، آگاهی و بیداری، در برابر سرنوشت خویش سکوت نخواهند کرد.
مردم شریف افغانستان؛
جان مایه مطالبات جمعیت اسلامی طی بیست سال اخیر، تلاش برای برپایی نظام مردم سالاری بوده که تأمین کننده عدالت اجتماعی و تضمین کننده حقوق اساسی شهروندی باشد.
در شرایط کنونی و پس از این نیز جمعیت اسلامی افغانستان به عنوان میراث معنوی استاد شهید و ثمره خون ده ها هزار شهید نامدار و گمنام، از جمله قهرمان ملی کشور شهید احمد شاه مسعود برای تحقق این اهداف آماده هرگونه مبارزه است.
پیام ما به عنوان رهروان رهبر شهید واضح است که تنها یک نظام منتخب مردمی که همگی مردم در تصمیم‌گیری های کلان ملی در آن حضور مستقیم داشته باشند، می‌تواند ضامن صلح عادلانه و پایدار در افغانستان باشد.
ما باور داریم که در جامعه چند رنگی و متکثر افغانستان، تنها از طریق مردم سالاری و توزیع افقی قدرت، صلح و ثبات پایدار تحقق می یابد و حل مسأله توزیع قدرت در ساختار نظام سیاسی افغانستان، همه زمینه ها و عوامل داخلی بحران و جنگ طولانی مدت افغانستان را حل خواهد کرد.
در اخیر یکبار دیگر در دهمین سالروز شهادت رهبر جهاد و مقاومت،رئیس جمهور پیشین کشور و شهید صلح با اتحاف دعا به روح همه شهدا و قهرمانان نامدار و گمنام جهاد و مقاومت و همه قربانیان چهار دههٔ اخیر، با اهداف و آرمان های این قهرمان ها، تجدید پیمان می کنیم.
السلام علیکم و رحمه الله و برکاته

نظرات بسته شده است.