جمعیت اسلامی افغانستان، Jamiat-e-Islami Afghanistan
جمعیت اسلامی

پیام صلاح الدین ربانی رئیس جمعیت اسلامی افغانستان به مناسبت نوروز و فرا رسیدن سال ۱۴۰۱ خورشیدی

پیام صلاح الدین ربانی رئیس جمعیت اسلامی افغانستان به مناسبت نوروز و فرا رسیدن سال ۱۴۰۱ خورشیدی

هموطنان عزیز!
فرا رسیدن سال نو ۱۴۰۱ خورشیدی را که مقارن با نوروز و آغاز فصل بهار و زنده شدن دوبارهٔ طبیعت است، به همه‌ی شهروندان افغانستان تبریک می‌گویم.

سال ۱۴۰۰ خورشیدی، سال تلخی‌های بیشمار، پر از اندوه، مشکلات و دشواری های زیادی برای مردم افغانستان بود و مردم سختی ها و صحنه های دلخراش این سال را هرگز فراموش نخواهند کرد.

با تسلط گروه طالبان که در نتیجهٔ معامله و خیانت رهبری حکومت پیشین صورت گرفت، آرزوها و امیدهای زیادی به یأس مبدل گردید ‌و ثمرهٔ مبارزه و فداکاری های مردم افغانستان که ایجاد نظام مبتنی بر اصولِ مردم سالاری بود به هدر رفت و دستاوردهای بیش از دو دههٔ اخیر در زمینه ها و بخش‌های مختلف نابود شدند و یا در آستانه‌ی نابودی قرار دارند.

جمعیت اسلامی افغانستان باور دارد که ا‌دامهٔ وضعیت کنونی جز اینکه گره دیگری بر مشکلات پیچیدهٔ کشور بافزاید، راه حل و چشم اندازی برای آیندهٔ مطمئن ارائه نمی کند.

از دید ما راه حلِ دایمی معضل افغانستان، گفتگو به هدف اجماع روی مسایل کلان ملی از جمله نوعیت و ساختار نظام، اصول و اهداف آن و دست یابی به نقشهٔ ‌راه جامع بعدی می‌باشد. در صورت عدم توافق روی این موارد، افغانستان ‌بار دیگر در بحران و منازعهٔ عمیق‌تر و پیچیده‌تری فروخواهد رفت که حل آن به مراتب از شرایط کنونی دشوارتر خواهد بود.

آرزو دارم، همانگونه که با فرارسیدن فصل بهار، طبیعت جان تازه گرفته و کوی و برزن کشور ما خرم و شاداب می شوند، با آغاز سال جدید در جامعه نیز شاهد تحول و دگرگونی مثبت برای فردا های روشن و نوید بخش باشیم و عقلای سیاسی کشور بتوانند از طریق گفتگو به یک راهٔ حل معقول که حاکمیت مردم و عدالت اجتماعی را تضمین کند، دست یابند.

نظرات بسته شده است.