جمعیت اسلامی افغانستان، Jamiat-e-Islami Afghanistan
جمعیت اسلامی

پیام صلاح الدین ربانی رئیس جمعیت اسلامی افغانستان به‌مناسبت سومین سالروز شهادت دکتور محمد ایاز نیازی

ام‌روز از شهادت دکتور محمد ایاز نیازی، عالم معتدل و باحکمتِ افغانستان، سه سال می‌گذرد‌. در حالی‌که سال‌گرد شهادت مظلومانه‌ی ایشان را گرامی می‌داریم، نبود چنین عالمِ باعمل و خوش‌کلام را در شرایط فعلی افغانستان نقصیه‌ی جبران‌ناپذیر می‌دانیم.
دکتور نیازی همان‌طور که در فصاحت و بلاغت استعداد و جذابیت ویژه‌یی داشت، دارای شجاعت اخلاقی و فهم بلندِ فقهی و سیاسی نیز بود. او از طریق منبرِ، حقیقت انسان‌سازِ ارزش‌های والای اسلامی را تبلیغ می‌کرد و کاستی‌های نظم سیاسی، فرهنگی و اجتماعی افغانستان را با روی‌کرد اصلاح‌‌گرایانه بی‌باکانه مورد انتقاد قرار می‌داد.
شهید دکتر نیازی در مسیر نشر معارف اسلامی و روشنگری اجتماعی زحمات زیادی را متقبل شدند و به حق از جمله‌ی پرچم‌داران موثرِ روشن‌گری فقهی و قرائت اعتدالی در کشور محسوب می‌گردیدند.
جریان اعتدال‌گرایی افغانستان با شهادت دکتور محمد ایاز نیازی و تعداد دیگر از علمای همفکر ایشان در یک توطئه هدفمند دشمنان کشور، ضربه‌ی سنگینی را متحمل شد، امّا مطمئنیم فکر و راهی‌را که دکتر نیازی شهید و قبل از آن بزرگان نهضت اسلامی کشور با بصیرت و حکمت آبیاری کردند، اذهان و قلب‌های انسان‌های زیادی را در راستای ادامه‌ و حمایت از جریان مذکور تسخیر نموده‌است و این مسیر اصلاح همچنان ادامه خواهد داشت.‌
روح آن‌عالم فرزانه شاد و یادش جاویدان باد!

نظرات بسته شده است.