جمعیت اسلامی افغانستان، Jamiat-e-Islami Afghanistan
جمعیت اسلامی

پیام صلاح الدین ربانی رئیس جمعیت اسلامی افغانستان، به‌ مناسبت روز عاشورا و وضع محدودیت‌ها از جانب ط‌البان در پیوند به مراسم عزاداری این واقعه

 

قیام عاشورا در دهه‌ی ماه محرم از جمله‌ی ماندگار‌ترین روی‌داد‌های اصلاح‌طلبانه و عدالت‌خواهانه‌‌ی تاریخ مسلمانان است. در این دهه، حضرت امام حسین (رض) و یاران‌شان با شعار و عمل‌کردِ اصلاح‌گرایانه یکی از بزرگ‌ترین گفتمان‌ها و تحول‌های ارزشی را که همانا تاکید بر محوریتِ حق و اراده‌ی مشروع مردم در امر حکومت‌داری می‌باشد برای امت اسلامی به امانت گذاشتند. امام حسین (رض) با ارایه‌ی مصداق عملی مولفه‌ی عدالت در اسلام، به نُماد بیدارگری تحول‌آفرین در تاریخ تبدیل شد.

حرکت حضرت امام حسین (رض) و یاران‌شان مسلمانان را ترغیب می‌نماید تا با سیاست‌ها و کارکرد‌هایی‌که سبب تضعیف جامعه‌ی اسلامی و حق و اراده‌ی مشروع مردم می‌شوند سازش نکنند و در برابر چنین سیاست‌ها ایستاده‌گی نمایند. به همین دلیل، در درازنای تاریخ، ستم‌گران، به شمول گروه ‌ط‌البان، تحمل گسترش و عملی‌سازی چنین پیام عدالت‌بنیاد و ظلم‌شکنی را نداشته‌اند. اِعمال محدودیت بر مراسم عاشورا توسط ط‌البان را می‌توان در پرتو همین موضوع فهمید.

باگذشت دو سال از سلطه‌ی غاصبانه‌ی گروه ط‌البان بر افغانستان، کشور ما نتنها از نظر اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و حکومت‌داری دچار گسست‌ِ ویران‌گری شده‌است، بل‌که شهرت نیک دین‌داری و هم‌گرایی مذهبی مردم نیز صدمه‌های عمیقی دیده‌اند. زیست مسالمت‌آمیز مذهب‌های مختلف اسلامی در کنار هم‌دیگر، پیوسته از نمونه‌های تحسین‌برانگیزِ اتحاد و برادری در میان مردم و مدارای فرهنگی در تاریخ افغانستان به‌شمار رفته‌است، امّا ط‌البان علاوه بر ترویج ظلم و شکنجه در نوع‌ها و شکل‌های گوناگون آن، تفرقه و تبعیض مذهبی را نیز به‌صورت بی‌سابقه تقویت بخشیده‌اند. چنان‌که قبلا یادآوری گردید، براساس گزارش‌های معتبر، این گروه در تازه‌ترین مورد، محدودیت‌هایی را علیه هم‌وطنان باعزتِ شیعه‌ی‌مان برای برگزاری مراسم عزاداری محرم وضع کرده‌اند که نشانه‌ی دیگری از سلسله‌ستم‌های ط‌البان بر مردم افغانستان است.

جمعیت اسلامی افغانستان با تاکید بر حفظ وحدت و همبستگی در میان همه‌ی مذهب‌های اسلامی در کشور، به‌این باور است که وضعیت حاکم بر افغانستان از ما می‌طلبد تا پیام عاشورا را به‌گونه حقیقی درک کنیم و به‌منظور رهایی از شرایط خفقان‌آور و ظالمانه‌ی فعلی، به مسوولیت‌های دینی، انسانی، میهنی و اجتماعی خویش عمل نماییم.

نظرات بسته شده است.