جمعیت اسلامی افغانستان، Jamiat-e-Islami Afghanistan
جمعیت اسلامی

‏پیام صلاح الدین ربانی رئیس جمعیت اسلامی افغانستان به‌مناسبت نوروز و سال جدید ۱۴۰۲ خورشیدی

 

‏در آستانه حلول سال نو هجری خورشیدی و جشن باستانی نوروز قرار داریم. ضمن این‌که هردو مناسبت را برای مردم افغانستان و تمام حوزه‌ی فرهنگی-تمدنی نوروز خجسته‌باد می‌گویم، سال پیش‌رو را پیام‌آور رهایی و سعادتِ مردم افغانستان می‌خواهم.

‏جشن تاریخی نوروز را در حالی گرامی می‌داریم که دشمنی با ارزش‌های فرهنگی و تاریخی مردم افغانستان از جانب یک گروه افراطی، تمدن‌گریز و ارزش‌ستیز در جامعه‌ی ما شدتِ بیشتر یافته‌ و تنوعِ زیبایی‌آفرین فرهنگی و اجتماعی کشور نسبت به هر زمان دیگر آسیب‌پذیرتر شده‌است و نیز آموزش‌ وپرورشِ سالم- به مثابۀ عالی‌ترین عنصر مفید برای تقویت و بقای ارزش‌های فرهنگی جوامع- در افغانستان رو به نابودی است.

‏افزون بر همه‌ی فاجعه‌ی حاکم بر کشور، تجرید اجباری زنان و دختران از همه‌ی عرصه‌ها، به شمول محرومیت از حق آموزش‌، دردناک‌ترین عقب‌گردی‌ست که مبارزه علیه آن به تلاش‌های هماهنگ و دوام‌دارِ داخلی، منطقه‌ای و بین‌المللی در میان تمام نیروهای مخالف گروه ط‌البان ضرورت دارد و لازم است این نیروها در سال جدید با ارزیابی سازنده‌ی کارکرد‌های خویش در بیشتر از یک‌ونیم سال گذشته، راه‌های مؤثری را برای تحقق هدف مذکور جست‌وجو کنند.

‏همچنین جمعیت اسلامی افغانستان به عنوان سازمانی‌که در درازنای تاریخِ فعالیت‌هایش از سهم برازنده‌ی عالمان دینی در امر گسترش فرهنگ و اندیشۀ اعتدال اسلامی بهره برده، توقع دارد در شرایط فعلی نیز، عالمان دینی کشور در قبال ارایه‌ی قرائت نادرست از دین مقدس اسلام و مظالم آشکار و پنهانی‌که در ابعاد وسیع علیه مردم افغانستان جریان دارد، موقف روشن اتخاذ نمایند و با جریان‌های مدافع حقوق شرعی و انسانی مردم، به روش‌های مناسب همکار و هماهنگ باشند.

‏در سال پیش‌ رو ما در جمعیت اسلامی افغانستان از هر امکان معقول و مناسبی به‌منظور حمایت از تلاش‌های رهایی‌بخش مردم افغانستان، به‌ویژه زنان، استفاده خواهیم کرد و تلاش خواهیم ورزید تا در این راستا با جریان‌ها و اقشار مختلف ذیربط به فهم و اقدام مشترکی دست پیدا کنیم.

نظرات بسته شده است.