جمعیت اسلامی افغانستان، Jamiat-e-Islami Afghanistan
جمعیت اسلامی

متن سخنرانی ام در مراسم یادبود از بیست‌و دو مین سالگرد شهادت قهرمان ملی کشور شهید احمد شاه مسعود

بسم الله الرحمن الرحیم

وَلَا تَحْسَبَنَّ الَّذِینَ قُتِلُوا فِی سَبِیلِ اللَّهِ أَمْوَاتًا ۚ بَلْ أَحْیَاءٌ عِندَ رَبِّهِمْ یُرْزَقُونَ

مهمانان گرانقدر، حضار گرامی؛

السلام علیکم ورحمه الله و برکاته

مردم افغانستان و حوزه‌ی بزرگ مقاومت با گرامی‌داشت از هفته‌ی شهید، به‌ویژه یادبود از شهادت پروفیسور برهان‌الدین ربانی، شهید صلح و رهبر جهاد و مقاومت و سردار پاک‌باز و قهرمان ملی افغانستان، شهید احمد شاه مسعود، هر سال با آرمان‌های بلند آن‌ها تجدید پیمان می‌کنند، و از فداکاری های صادقانه‌ی شهدا در راه حفاظت از ایمان، آزادی و مردم‌سالاری، قدردانی می‌نمایند.

روزها می‌روند، سال‌ها می‌گذرند و نسل‌ها تغییر می‌کنند، امّا حقانیتِ تفکر و عملِ رهبر جهاد و مقاومت، قهرمان ملی و یاران نامدار و گمنام آن‌ها که دوشادوش شان مبارزه کرده‌ بودند، و شهید شدند، هر روز روشن‌تر و در ذهن و قلب میلیون‌ها انسان آزاده‌ی افغانستان، ماندنی تر می‌شوند.

به روح شهید صلح، قهرمان ملی کشور، شهید وحدت ملی استاد عبدالعلی مزاری ،‌ شهید حاجی عبدالقدیر، شهید عبدالمطلب بیک،‌ شهید سید مصطفی کاظمی،‌ شهید جنرال عبدالرازق و سایر شهدا به شمول شهدای مظلوم دو سال پسین که در مبارزه علیه ظلم و استبداد جان‌فدایی کرده‌اند، درود می فرستم.

از خداوند متعال استدعا می‌نمایم همه‌ی ما را در مسیر نجات کشور و ادامۀ میراث الهام‌بخش شهدا توفیقِ عمل عنایت فرماید.

حضار گرامی!
یکی از اهداف اساسی نهضت اسلامی افغانستان که استاد شهید و قهرمان ملی کشور در بستر فکری و سیاسی آن مبارزات شان را آغاز کردند، توسعه‌ی سیاسی بود، که ماهیت اصلی آن را مبانی اعتقادی و هویتی در مفهوم وسیع،‌ چگونگی گذر به مردم سالاری که منجر به عدالت اجتماعی شود،‌ فاصله گرفتن از خودکامگی و اقتدار گرایی مفرط،‌ توسعه اقتصادی و رشد اجتماعی تشکیل می داد.

عدالت اجتماعی، توسعه‌ی متوازن و اساس بودن حقوق مردم در گفتمان سیاسی دو شهیدِ عزیز، جایگاهِ پایه و محوری‌ داشتند.

قهرمان ملی افغانستان با تشخیصِ دقیق نیاز‌های اصلاحی جامعه، علاوه بر حوزه‌ی نظامی، در حوزه های سیاسی، فکری و فرهنگی نیز از خود ابتکار‌های تعیین‌کننده‌ای نشان می‌داد.

او به‌خوبی توانسته بود میان چهار حوزه‌ی مذکور ارتباط معنا‌دار برقرار کند، طوری که هرکدام از این چهار حوزه تکمیل کننده ی سه حوزه دیگر باشد.

با دستخوش شدنِ شرایط کشور در نتیجه‌ی کودتاهای ننگین توسطِ مجموعه های کوتاه بین و فاقد افُق سیاسی، استاد شهید و قهرمان ملی برای عبور از بحران های دامنگیر کشور، مذاکره و صلح را اولویت استراتیژیک تلقی می‌کردند، امّا هیچگاه در برابر ظلم و ستم بر حقوق دیگران، کوتاه نیامدند و با عزم مدبرانه‌ی سرنوشت‌ساز و موفقیت‌آمیز اسباب تمکین به حقوق مردم و پیروزی را فراهم کردند.

مهم‌ترین زمینه‌ی دست‌یافتن به پیروزی های پی‌در‌پی در زمان حیات قهرمان ملی، فهم عمیق وی از تاریخ، بافت‌ اجتماعی افغانستان و هم‌چنین باورمندی و اقدامات عملی تزلزل‌ ناپذیر اش، در جهت تقویت کار مشترک و فعالیت منسجم در میان مجاهدان و مقاومت‌گران بود.

این ویژگی قهرمان ملی، در گسترش جهاد و مقاومت نقش حیاتی را بازی کرد و او را به یک رهبر نظامی موفق و محبوب مبدل ساخت.

قهرمان ملی افغانستان، تجسم تعهد به کار سازمانی، رهبری واحد و مدیریت جمعی بود و تا پایان عمر به این مهم پای‌بند ماند.

برادران و خواهران گرامی ،

حیات سیاسی و نظامی گروه طا‌لبان از بدو ظهور تا کنون ماهیت و عمل‌کرد غیربومی داشته‌‌ که زمینه‌ را برای قربانی کردن منافع ملی افغانستان در جهت تطبیق اهداف مغرضانه‌ی منطقه‌ای و بین‌المللی فراهم ساخته ‌است. با توجه به این حقیقت، طالبان برای هیچ جهتی نمی‌توانند شریک قابل اطمینان باشند. این ویژگی در طی دو سالِ حاکمیت این گروه نیز ثابت شده ‌است.
لذا، ما و مردم افغانستان از جامعه‌ی جهانی و کشورهای منطقه می‌خواهیم برای یک آینده‌ی مشترکِ مبتنی بر قوانین بین‌الملل که در آن همه‌ی کشورها به‌گونه‌ی سالم منافع مشروع شان را پی‌گیری کنند، با مردم افغانستان همکاری موثر داشته‌ باشند و در اعتماد و تعامل خویش نسبت به گروه‌های خشونت‌پیشه و فاقد باورمندی به دولت‌داری مدرن، بازنگری کنند.‌

گروه طا‌لبان در دو سال گذشته با مصادره ی حقوق بنیادین مردم، قتل های صحرایی، اِعمال تبعیضِ قومی، مذهبی و زبانی، محرومیت زنان و دختران از حق کار و تحصیل و سرکوب آزادی بیان، ‌آینده کشور را در معرض نابودی قرار داده است.‌

با همه‌ی ظلمی که در طول دو سال گذشته در حق زنان افغانستان صورت گرفته است، آن‌ها نُماد مقاومت کم‌نظیر علیه استبداد بوده‌اند. جمعیت اسلامی پیوسته از مبارزه‌های زنان شجاعِ افغانستان به عنوان نمونه و الگوی الهام‌بخش یاد کرده است.

حضار گرامی،
تجربه‌ی ناکام بیست سال گذشته و دوسال حاکمیت نامشروع و مبتنی بر تعصب و تبعیض طالبان ثابت ساخت که رسیدن به موفقیتِ مطلوب، به هماهنگی، اتحاد و برنامه‌ریزی مشترک میان نیروهای مخالف طا‌لبان، به‌ویژه حوزه‌ی بزرگ مقاومت، نیاز دارد.

این واقعیت را لازم است بپذیریم. تنها چنین مسیرِ است که حوزه‌ی بزرگ مقاومت و افغانستان را بار دیگر در مسیر اِحیای اقتدار و اعتبار قرار میدهد.

از دید ما، ادامه وضعیت فعلی قابل تحمل نیست، این وضعیت کشور را در سیطره گروه های تروریستی قرار داده، و اراده ی مردم افغانستان را عملا مصادره کرده است.

در چنین شرایطی تلاشِ برخی حلقات معین در تعامل و عادی سازی روابط با طالبان نه تنها راه گشا نیست بلکه، سلطه استبدادی و رویکرد های تروریزم پروری را که نتیجه ی جز تداومِ جنگ و سیه روزی مزید برای مردم نخواهد داشت تقویت خواهد کرد، که این روند از مردم افغانستان نیز قربانی خواهد گرفت.

در اخیر یک بار دیگر به روح همه شهدای نامدار و گمنام جهاد و مقاومت مردم افغانستان به خصوص قهرمان ملی کشور، و شهدای دو سال اخیر، درود می‌فرستم.

اقول قولی هذا واستغفروالله لی و لکم ولسایر المسلمین

نظرات بسته شده است.